Emmy Awards 2023: As nomeações

 As nomeações para a 75ª edição dos Emmy Awards já foram reveladas e a cerimónia está prevista acontecer no dia 19 de setembro de 2023.

Best Drama Series

Andor 
Better Call Saul 
The Crown
House of the Dragon
The Last of Us
Succession 
The White Lotus 
Yellowjackets 

Best Comedy Series

Abbott Elementary 
Barry 
The Bear
Jury Duty 
The Marvelous Mrs. Maisel 
Only Murders in the Building 
Ted Lasso 
Wednesday

Best Limited or Anthology Series

Beef 
Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Daisy Jones & the Six
Fleishman Is in Trouble
Obi-Wan Kenobi 

Best Television Movie

Dolly Parton’s Mountain Magic Christmas
Fire Island 
Hocus Pocus 2 
Prey
Weird: The Al Yankovic Story

  • Atores e atrizes principais

Best Lead Actress In A Drama Series

Sharon Horgan (Bad Sisters)
Melanie Lynskey (Yellowjackets)
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
Bella Ramsey (The Last of Us)
Keri Russell (The Diplomat)
Sarah Snook (Succession)  

Best Lead Actor In A Drama Series

Jeff Bridges (The Old Man)
Brian Cox (Succession)
Kieran Culkin (Succession)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Pedro Pascal (The Last of Us)
Jeremy Strong (Succession)

Best Lead Actress In A Comedy Series

Christina Applegate (Dead to Me)
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Natasha Lyonne (Poker Face)
Jenna Ortega (Wednesday)

Best Lead Actor In A Comedy Series

Bill Hader (Barry)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jason Segel (Shrinking)
Jason Sudeikis (Ted Lasso)
Jeremy Allen White (The Bear)

Best Lead Actress In A Limited or Anthology Series Or Tv Movie

Lizzy Caplan (Fleishman Is in Trouble)
Jessica Chastain (George & Tammy)
Dominique Fishback (Swarm)
Kathryn Hahn (Tiny Beautiful Things)
Riley Keough (Daisy Jones & the Six)
Ali Wong (Beef)

Best Lead Actor In A Limited or Anthology Series Or Tv Movie

Taron Egerton (Black Bird)
Kumail Nanjiani (Welcome to Chippendales)
Evan Peters (Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Daniel Radcliffe (Weird: The Al Yankovic Story)
Michael Shannon (George & Tammy)
Steven Yeun (Beef)

  • Atores e atrizes secundários

Best Supporting Actress In A Drama Series

Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Elizabeth Debicki (The Crown)
Meghann Fahy (The White Lotus)
Sabrina Impacciatore (The White Lotus)
Aubrey Plaza (The White Lotus)
Rhea Seehorn (Better Call Saul)
J. Smith-Cameron (Succession)
Simona Tabasco (The White Lotus)

Best Supporting Actor In A Drama Series

F. Murray Abraham (The White Lotus)
Nicholas Braun (Succession)
Michael Imperioli (The White Lotus)
Theo James (The White Lotus)
Matthew Macfadyen (Succession)
Alan Ruck (Succession)
Will Sharpe (The White Lotus)
Alexander Skarsgård (Succession)

Best Supporting Actress In A Comedy Series

Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Ayo Edebiri (The Bear)
Janelle James (Abbott Elementary)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
Juno Temple (Ted Lasso)
Hannah Waddingham (Ted Lasso)
Jessica Williams (Shrinking)

Best Supporting Actor In A Comedy Series

Anthony Carrigan (Barry)
Phil Dunster (Ted Lasso)
Brett Goldstein (Ted Lasso)
James Marsden (Jury Duty)
Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)

Best Supporting Actor In A Limited Series Or Tv Movie

Murray Bartlett (Welcome To Chippendales)
Paul Walter Hauser (Black Bird)
Richard Jenkins (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Joseph Lee (Beef)
Ray Liotta (Black Bird)
Young Mazino (Beef)
Jesse Plemons (Love & Death)

Best Supporting Actress In A Limited Series Or Movie

Annaleigh Ashford (Welcome To Chippendales)
Maria Bello (Beef)
Claire Danes (Fleishman Is In Trouble)
Juliette Lewis (Welcome to Chippendales)
Camila Morrone (Daisy Jones & The Six)
Niecy Nash-Betts (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Merritt Wever (Tiny Beautiful Things)

  • Atores e atrizes convidados

Best Guest Actor In A Drama Series

Murray Bartlett (The Last of Us)
James Cromwell (Succession)
Lamar Johnson (The Last of Us)
Arian Moayed (Succession)
Nick Offerman (The Last of Us)
Keivonn Montreal Woodard (The Last of Us)

Best Guest Actress In A Drama Series

Hiam Abbass (Succession)
Cherry Jones (Succession)
Melanie Lynskey (The Last of Us)
Storm Reid (The Last of Us)
Anna Torv (The Last of Us)
Harriet Walter (Succession)

Best Guest Actor In A Comedy Series

Jon Bernthal (The Bear)
Luke Kirby (The Marvelous Mrs. Maisel)
Nathan Lane (Only Murders in the Building)
Pedro Pascal (Saturday Night Live)
Oliver Platt (The Bear)
Sam Richardson (Ted Lasso)

Best Guest Actress In A Comedy Series

Becky Ann Baker (Ted Lasso)
Quinta Brunson (Saturday Night Live)
Taraji P. Henson (Abbott Elementary)
Judith Light (Poker Face)
Sarah Niles (Ted Lasso)
Harriet Walter (Ted Lasso)

  • Realização

Best Directing for A Drama Series

Benjamin Caron (Andor)
Dearbhla Walsh (Bad Sisters)
Peter Hoar (The Last Of Us)
Andrij Parekh (Succession)
Mark Mylod (Succession)
Lorene Scafaria (Succession)
Mike White (The White Lotus)

Best Directing for A Comedy Series

Bill Hader (Barry)
Christopher Storer (The Bear)
Amy Sherman-Palladino (The Marvelous Mrs. Maisel)
Mary Lou Belli (The Ms. Pat Show)
Declan Lowney (Ted Lasso)
Tim Burton (Wednesday)

Best Directing for A Limited Or Anthology Series Or Movie

Lee Sung Jin (Beef)
Jake Schreier (Beef)
Carl Franklin (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Paris Barclay (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Valerie Faris, Jonathan Dayton (Fleishman Is In Trouble)
Dan Trachtenberg (Prey)

  • Argumento

Best Writing in A Drama Series

Beau Willimon (Andor)
Sharon Horgan, Dave Finkel, Brett Baer (Bad Sisters)
Gordon Smith (Better Call Saul)
Peter Gould (Better Call Saul)
Craig Mazin (The Last of Us)
Jesse Armstrong (Succession)
Mike White (The White Lotus)

Best Writing in A Comedy Series

Bill Hader (Barry)
Christopher Storer (The Bear)
Mekki Leeper (Jury Duty )
John Hoffman, Matteo Borghese, Rob Turbovsky (Only Murders in the Building)
Chris Kelly, Sarah Schneider (The Other Two )
Brendan Hunt, Joe Kelly, Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Best Writing for A Limited Or Anthology Series Or Movie

Lee Sung Jin (Beef)
Joel Kim Booster (Fire Island)
Al Yankovic, Eric Appel (Weird: The Al Yankovic Story)
Janine Nabers, Donald Glover (Swarm)
Taffy Brodesser-Akner (Fleishman Is In Trouble)
Patrick Aison, Dan Trachtenberg (Prey)

  • Outras categorias

Best Talk Series
The Daily Show With Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live!
Late Night With Seth Meyers
The Late Show With Stephen Colbert
The Problem With Jon Stewart 

Best Animated Program
Bob’s Burgers
Entergalactic
Genndy Tartakovsky’s Primal 
Rick And Morty
The Simpsons

Best Reality Competition
The Amazing Race
RuPaul’s Drag Race
Survivor
Top Chef 
The Voice

Related posts

The Acolyte – Primeiras Impressões Série

Furiosa: A Mad Max Saga – Crítica Filme

MAX chega a Portugal no dia 21 de maio! O que vai mudar?